Etusivu › Foorumit › Tekniikka (Modernit Vespat) › LXV125 ie – Vespa sammuu kesken ajon?
Merkitty: Vespa LXV sammuu kesken ajon
- Tämä aihe sisältää 4 vastaukset, 3 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 5 kuukautta, 2 viikkoa sitten
Jari Kostiainen toimesta.
-
JulkaisijaArtikkelit
-
24.7.2020, 14:51 #5134
Jari Kostiainen
Osallistujaminulla 13 tai 14 Vespa, jokin retro model (LXV125 ie) – Vespassa on nyt ollut noin vuoden verran vika, että se sammuu noin 3-6 km ajon jälkeen. Joskus lähtee käyntiin, joskus ei!
Kaikkea on yritetty:
– kaasari puhdistettu
– ruiskusuutin vaihdettu
– bensapumpun rele
– johtosarja tarkastetu
– trikkeröinti vaihdettu
– cdi-boxi vaihdettu
– polttoainepumppu tarkasettu
– tankki puhdistettu
– lämpöanturi vaihdettu – otettu irti, ei vaikuttanut mihinkäänMutta laite vain sammuu – onko jollain samaa vikaa tai tietoa, että mikä vika vehkeessä on? Olen tankannut 92sta – vaikuttaako se jotenkin…?
Olisin kovin kiitollinen avusta
24.7.2020, 15:31 #5136Mika Koivunen
AvainmestariOnko LXV mallissa ollut samaa bensapumppu vikaa kuin samanikäisissä GTS malleissa? Kuulostaa kovin samanlaiselta.
24.7.2020, 15:33 #5137Jari Kostiainen
OsallistujaMitä siitä bensapumpusta sitten voidaan korjata – oliko GTS -malleissa myös niin, että se sammui kesken ajon?
27.7.2020, 08:16 #5138Jesse Lavonen
OsallistujaTerve,
Liittyen tuohon bensapumppuun, tällaisen artikkelin muistan joskus lukeneeni.
Ilmeisesti pumpun siipirattaalla on ollut taipumusta turvota niin, että sille varattu tila on käynyt liian pieneksi. Tuosta viasta raportoitu mm. se, että skootteri voi sammua kesken ajon.
vm. 2011 150 cc LX ja LXV on mainittu tuolla listauksessa. Ei siis ihan sama malli kuin mikä sinulla. Mielestäni kuitenkin ihan varteen otettava vaihtoehto, jos vaan saat jollain tapaa asian selvitettyä.Work hard, Vespa hard!
28.7.2020, 08:40 #5144Jari Kostiainen
OsallistujaKiitos, selvitellään;)
Jari
-
JulkaisijaArtikkelit
- Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.